top of page

ZVUK OM

od Anny Lunegové | června 2024


taj-japaḥ tad-artha-bhāvanam (PYS 1.28)


Zpívejte a opakujte OM a uvědomujte si Božství uvnitř.

-Překlad od Manorama


"...a zazvonilo to okamžitou bolestí, otřáslo tělem vesmíru řídkým vzduchem a ohněm, posvátným slovem Óm."


Tak popisuje velký ruský básník Nikolaj Gumilev (1886-1921) vliv praxe recitování mantry Óm na starověkého draka.


Jógické texty říkají, že praktikující může slyšet vibrace vesmíru a dokonce jít za zvuk. Stejně jako jsou ryby ve vodě, tak je lidstvo v neustálých vibracích, ale neslyší je. Schopnost slyšet je je spojena s rozvojem vědomí. Sharon Gannon přitahuje naši pozornost k pozornosti: od naslouchání – přes slyšet – vědět – stát se – a nakonec být.


V hinduismu a ve védské tradici je Óm prvotní zvuk, posvátná mantra, vibrace vesmíru, fonologická manifestace Absolutna. Mudrcové nazývali tento zvuk Shabda Brahman . Tento zvuk je často interpretován jako symbol Trimurti (Brahma, Vishnu a Shiva).


Předpokládá se, že Óm symbolizuje tři hlavní Védy: Rigvédu, Jadžurvédu a Samavédu. Mnoho z nejdůležitějších upanišad začíná prvotním a posvátným Óm (např. Brihadaranyaka Upanishad, Taittiriya Upanishad, Mandukya Upanishad, Isha Upanishad ).


Mantra Óm se skládá ze tří zvuků A + U + M, které symbolizují triády naší reality: stvoření, zachování a zničení; nebe, vzdušný prostor a země; touha, znalosti a jednání; tělo, mysl a jejich jednota.


Jako součást mantry OM TAT SAT je slabika Óm zmíněna v Bhagavad-gítě (17:23), kde se říká, že tato tři slova „od počátku Stvoření byla používána k označení Nejvyšší Absolutní Reality“.


Mandukya Upanishad je zcela věnován analýze různých aspektů Om. Tato slabika je ztotožňována s časem v jeho trojím aspektu – minulost, přítomnost a budoucnost. Jednotlivé složky Óm (A, U, M) odpovídají určitému stavu vědomí: jagrat – bdělost (A), swapna – spánek se snovým stavem (U), sušupti – hluboký spánek (M) a ticho po Óm – turiya, to je mimo všechny tři stavy.


Technika vyslovování zvuku Óm je podmíněně rozdělena do tří časových úseků. Každá ze složek Om (A, U, M) vzniká a je udržována v různých částech těla: A v oblasti hrudníku, U v oblasti krku a M v oblasti hlavy, jejíž ozvěna postupně odeznívá. v oblasti koruny.


Podobné techniky lze nalézt v pojednáních o tradicích Natha a Gorakha jogínů. V Dhjána-bindu Upanišadě se říká, že v pránájámě „Brahma se naplňuje, Višnu je zpoždění a výdech je Rudra (Šiva), takto je interpretována pránájáma.

Jogín odhodlaný dosáhnout svého cíle by měl vyslovit zvuk Óm a pochopit, co představuje. To by mělo být provedeno, abychom poznali zdroj vesmíru probuzením jejich spícího vědomí.


Moderní život si samozřejmě diktuje své vlastní úkoly, ale pokud pochopíme sílu znalostí, které získáme, zvláště pokud pochopíme posvátný význam zvuku Óm, pak si uvědomíme, jakou šanci dostáváme, a budeme moci využít moderní technologie a přínosy pro uvolnění času pro realizaci skutečných cílů. Doufejme, že poznatky získané v procesu praxe nás spojí s námi samotnými a ostatními.

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

SKUTEČNOST NAŠICH ZKUŠENOSTÍ

od Maria Sousa Macedo | říjen 2024 ahiṁsā-pratiṣṭhāyāṁ tat-sannidhau vaira-tyāgaḥ Byla jednou jedna malá země v jihozápadní Evropě, kde...

NEOMEZENÁ SPOUSTŘEDĚNOST

od Jutta Ariane Mele-Maurer | září 2024 Bódhi rupam bódhi-sattvam, bódhi-gamyam anamayam. Param-satyam param-shantam, param-brahma...

PĚT PŘEKÁŽEK

od Janky Oeljeschlager a Marie Claussen | Srpen 2024 2.3 Avidya asmita raga dvesha abhinivesha pancha klesha Pět překážek, které stojí na...

Comments


bottom of page