od Tatiana Koshkarova | prosince 2024
Oṁ gaṁ gaṇapataye namaḥ
Úcta k lordu Ganeshovi, odstraňovači překážek a Pánu všech příznivých bytostí.
Často se stává, že nějaký podnik nebo nový podnik narazí na své cestě na určité překážky. A pak máme na výběr: pokračovat v prozkoumávání této oblasti, objevovat něco nového, studovat sami sebe, překonávat určité pochybnosti, nebo skončit, aniž bychom se dále snažili.
Ganéša, také Ganéš, také nazývaný Ganapati, bůh začátků se sloní hlavou je odstraňovač překážek – Vinayaka.
Přemýšlejme, když by na naší cestě byly na jedné straně všechny překážky odstraněny – to by umožňilo postupovat velmi rychle, ale ten, kdo překážky odstraňuje, je může také vytvářet, a to je pro nás také skvělá příležitost k potvrzení sami v úmyslu našich úspěchů. Často se totiž stává, že si vážíme právě toho, co získáme určitou prací nebo studiem nových poznatků, které nás rozvíjejí. A pak se nám ukáže hodnota investovaného času, úsilí.
Sloni mají velmi vyvinutou paměť a velmi vysoký koeficient encefalizace – tato jednotka charakterizuje vývoj inteligence a následně právě tento ukazatel je zodpovědný za přechod krátkodobých vzpomínek na dlouhodobé. Přímo pomáhá slonům přežít: pokud stádo slonů přežilo sucho, slůně si to zapamatuje a již v dospělosti rozpozná známky hrozícího sucha v regionu a opustí toto území.
Podle jedné verze je Ganéša synem Šivy a Párvatí; existují i jiné verze a jedna z nich je: Ganéšu vytvořila Matka Země z ubtanu (v Indii se používalo před mýdlem), jako její vlastní ochranu. I v čakře Muladhara, která představuje prvek země, je Ganéša považována za její Božstvo. Ganéša je proto ochráncem živlu země. Koneckonců ze země k nám přichází hodně: jídlo, domov, blahobyt a naše tělo. Předpokládá se, že naše tělo se skládá ze stejných prvků jako planeta Země, tělo se nazývá „pozemské“. Lidské tělo je velmi povedenou schránkou pro duši v něm zrozenou. V mnoha védských písmech se uvádí, že i bohové touží po narození člověka, protože pouze na této planetě, na Zemi, lze dosáhnout určité úrovně duchovního rozvoje. Země nám dává vše, aby naše pozemská cesta byla pohodlnou a stará se o každou živou bytost. Je tu ještě další souvislost: naše tělo, jako jakási planeta, je domovem milionů bakterií a virů žijících na povrchu i uvnitř. Jejich existence přímo závisí na existenci těla, protože jsme závislí na Zemi, jejím blahobytu.
Paměť je jednou z činností naší mysli, vědomí popsané v Jógových sútrách Pataňdžaliho (YSP 1.11). Paměť je vzpomínka na prožité předměty. Bez toho bychom se nemohli učit ze zkušeností. A všech těchto pět druhů mentálních modifikací, které jsou buď bolestivé nebo bezbolestné (YSP 1.5), je omezeno praxí a nepřipoutaností.
Naše tělo je určitá planeta, která má svou vlastní historii, paměť uskutečněných akcí, na kterou se můžeme spolehnout, když se setkáme s novými okolnostmi a obtížemi. Právě díky jejich překonávání objevujeme nové země, kvality. Paměť našeho těla je jedinečná a je důležité proměnit zkušenost v moudrost, ta pak dá klíče k novým objevům. Péče o tělo a respekt k němu vám umožní zvládnout více dovedností a přenést tuto zkušenost Ducha do nových inkarnací. Vždy můžete mluvit o Zemi jako o planetě a promítat totéž na svou vlastní planetu, starat se, respektovat a projevovat zájem o poklady, které se skrývají na povrchu i uvnitř. Je to paměť, která nám umožňuje neztratit toto vlákno vzájemného propojení, ukazující moudrost prostřednictvím již prožitých situací. Stejně jako historie Země nás učí vyhýbat se minulým chybám a dnes být opatrnější s jejími zdroji.
コメント