top of page

APARIGRAHA – CHAMTIVOST JE JED VZNIKAJÍCÍ NA TÉTO ZEMI

od Yogeswari |

Červenec 2023aparigraha-sthairye janma-kathantā-sambodhaḥ
Když se jogín usadí v aparigraha, realizuje se nemajetnost, znalost minulosti, přítomnosti a budoucnosti a „jak“ a „proč“ života.
PYS 2.39

Aparigraha znamená nepřijímání darů, nehromadění, osvobození od chamtivosti, osvobození od strnulosti myšlenek a osvobození od lpění na paradigmatech a názorech. V pozitivním smyslu je uchopování nahrazeno praxí velkorysosti, vděčnosti, spokojenosti a respektu. Sthairye je v této praxi stálý, stabilní a plně důvěřuje.

V USA je jedním z hlavních rodinných svátků Den díkůvzdání. Pro domorodé Američany to znamená příchod evropských osadníků a následnou genocidu a nucené přesídlení a je národním dnem smutku. Po díkůvzdání následuje Black Friday, první den nákupní horečky, která trvá až do Vánoc. Je ironií, že tento den se shoduje s Dnem indiánského dědictví. „Vzdávat díky“ by mělo být o vděčnosti za bohatou úrodu a další dary, které obvykle považujeme za samozřejmost. Pro mnohé se však Den díkůvzdání stal dnem obžerství, kdy se ignoruje porážka 46 milionů krůt. Chamtivost je dále stimulována masovou manipulací spotřebitelů a zároveň zakrýváním památky bohatých kulturních a duchovních tradic původních amerických národů. Chamtivost prvních kolonizátorů se nyní vyvinula v hypnózu, která dává zisk nad lidmi a ekosystémy, zatímco pokračuje v narušování původních území a ohrožuje samotný život na této planetě.

Yama znamená zdrženlivost, abychom se harmonizovali s ostatními bytostmi. Aparigraha jako pátá Yama je hluboce propojena s předchozími čtyřmi. Chamtivost je příčinou většiny válek a násilí. Chamtivost přináší pokrytectví, lži a podvody. Chamtivost vede ke krádeži stanovišť a je příčinou násilného vysídlení 100 milionů lidí a šestého hromadného vymírání. Chamtivost je také zdrojem mnoha sexuálních chyb, zejména obchodování s lidmi, sexuálního otroctví a chovu zvířat.

Jako vůdčí princip pro globální společnost má vědomá praxe Aparigraha potenciál vyprovokovat masivní změnu paradigmatu a obnovit ostatní Yamy. Je v souladu s domorodými postupy směrem k udržitelnosti. V indiánských tradicích je životním stylem brát ohled na blaho nadcházejících sedmi generací.

Každá duchovní tradice uznává, že prostý život napomáhá praktikám osvícení a duchovní realizace. Mniši a jeptišky v klášterech a ášramech mají obvykle jen pár stejných šatů. Někteří používají žebrácké misky na jídlo a almužnu. Jídla jsou často minimální, vegetariánská nebo veganská. Mnozí si holí hlavu, aby minimalizovali ego, a většina se věnuje karma józe.

Asany a meditační praktiky jsou o jednoduchosti. Vše, co potřebujeme, je podložka, naše těla, mysl a dech. Každý den si dáme pauzu, abychom se zbavili vnějších rušivých vlivů, chamtivosti a chamtivosti. Necháme vyniknout potřebnou prostorovost, abychom mohli dosáhnout stavu, kdy nám nic nechybí. V sútře II.39 Maharishi Patanjali navrhuje, že praxe Aparigraha nakonec odhalí, proč jsme se narodili. Není to jen pochopení minulých, současných a budoucích zrození, ale také našeho skutečného účelu života.


Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

ZVUK OM

od Anny Lunegové | června 2024 taj-japaḥ tad-artha-bhāvanam (PYS 1.28) Zpívejte a opakujte OM a uvědomujte si Božství uvnitř. -Překlad od Manorama "...a zazvonilo to okamžitou bolestí, otřáslo tělem v

ODPOVĚDNOSTI SADHIKA/SADHAKA 21. STOLETÍ

od Clare Nicholls | květen 2024 om yad yad ācarati śreṣṭhas tat tad evetaro janaḥ sa yat pramāṇaṁ kurute lokas tad anuvartate Skvělý člověk jde příkladem a stanovuje standardy, které následují ostatní

Comments


bottom of page